- «Мій будинок»
Мета: познайомити з частинами будинки.
Хід. Дорослий і дитина розглядають свій будинок на прогулянці, знайомляться з його частинами: вікно, стіна, дах, двері, труба (якщо є), визначають високий будинок або низький. Потім дорослий просить дитину відгадати, про що він говорить: «Через цю частину будинку люди заходять в будинок і виходять. Що це? (двері) Це потрібно будинку для того, щоб захищати своїх мешканців від дощу і снігу (дах)» і так далі
- «Назви ласкаво» з перекиданням м’яча або з картинками
будинок — будиночок
вікно — віконце
двері — дверці
- «Котячий будинок»
Мета: активізувати словник по темі, розвинути розуміння приводів, на, з, під.
Устаткування: іграшковий будинок, іграшка «Кішка» або картонний будинок і кішка.
Хід. Дорослий розповідає дитині, що в цьому будинку живе кішка. Він показує, як кішка увійшла до будинку, вийшла з будинку, залізла на дах, сіла під вікном. Потім просить дитину виконати ті ж дії. Якщо малюкові важко, йому допомагають. Дитині, що потім говорить, пропонують прокоментувати свої дії.
- «Різноколірна вулиця»
Мета: закріпити і розширити словник по темі, навчити розташовувати удома рівно в ряд.
Устаткування: картонні будинки різних квітів і розмірів.
Хід. Дорослий пропонує дитині побудувати вулицю розташовуючи удома на столі в один ряд (зліва направо). Після того, як дитина поклала будинок, йому ставлять питання: «Що ти поклав? Якого кольору цей будинок? Що є біля будинку?»
- «Будівельник»
Мета: активізувати словник по темі.
Устаткування: будівельний матеріал (різні кубики).
Хід. За зразком дорослого побудувати містечко з будиночків. Будиночок складається з двох частин (куб і трикутний дах). Дорослий супроводжує всі дії мовою: «Зараз ми з тобою побудуємо будинок. Поставимо червоний кубик, а зверху покладемо синій дах». Активізують мову дитини, ставлячи йому питання: «Що поставимо спочатку? Якого кольору кубик?» Дорослий звертає увагу дитини на те, що багато будинків — це вулиця.