Додатки

ДОДАТКИ

№ 1 Конспекти занять з використанням ІКТ


Бесіда з Бароном Мюнхаузеном

Мета:
розширити знання дітей про історію виникнення човна, поступове виникнення сучасних теплоходів . Поглибити знання про маяк, знання про особливу властивість поверхневого шару води методом експериментування .Закріпити професії людей на пароплаві( капітан, стерновий, матрос, кок, лікар, радист) .Розвивати вміння складати пазли і читати речення. Удосконалювати вміння дітей створювати вироби з паперу, використовуючи паперову пластику.
Розвивати спостережливість, уміння аналізувати, встановлювати причинно — наслідкові зв’язки , почуття колективізму.
Виховувати інтернаціональні почуття , позитивні риси характеру: доброту, самоповагу, допитливість.
Матеріал.
Електронна презентація PowerPoint „Історія виникнення човна ” ; „Морський транспорт”, відео сюжет „Раси планети Земля ” ; склянки і піпетки для досліду; бінокль , підзорна труба, компас, навушники, білий халат, каструля , безкозирка, штурвал, ватман, клей, пензлі, , клейонки, сітка з пластмасовими рибками, пляшка.

Хід заняття

— Діти , я недавно у журналі «Пізнайко» прочитала веселі і цікаві морські історії мандрівника — Барона Мюнхаузена. Послухайте одну із них.
Пірнув аж на дно я
У море студене.
І , раптом, акула прямує до мене.
Роззявила пащу, як тільки могла,
А я тут як свисну!
Вона й утекла!

— Ось він і запрошує нас до себе на бесіду про море.
— Яке буває море у тиху погоду?(спокійне, лагідне, переливається відтінками блакитного і зеленого кольорів).
— А яке буває море у похмуру погоду?(темне, непривітне, холодне).
— Як море використовується людиною?( можна у ньому купатися, на пляжі засмагати, рибалити , спостерігати за кораблями, подорожувати, перевозити вантажі, пасажирів.
-А як з’явились перші човни? (бесіда з використанням електронної презентації „Виникнення човнів” )
«Первісні люди побачили, що колода тримається на поверхні води і навіть може на собі тримати людину. А додуматись до того, щоб видовбати в колоді серцевину і отримати човник, виявилося куди складнішим.(показ слайдів)
Поступово водний транспорт удосконалювався , майстри –корабели почали складати корпуси суден з дерев’яних дощок і створювати вітрила.(показ слайдів)
Пізніше навчились робити корпуси з металу, міцного пластику, встановлювали на них двигуни. Почали будувати не лише швидкі , надійні кораблі, але і дивовижні судна.»(Розгляд слайдів морського транспорту — лайнера , баржі, катера, байдарки, підводного човна, криголама, теплохода)
— Який з цих видів транспорту належить до пасажирського, а який до вантажного?
Фізхвилинка:
Від зеленого причалу
Відштовхнувся теплохід .
Задній хід, передній хід,
Ось завівсь мотор як слід,
Раптом хвилька підхопила,
Вправо — вліво нахилила.
І поплив вперед по морю
Наш маленький теплохід,
Ось до острова любові
Набирає повний хід!

На цьому остові Любові живуть люди, які люблять і поважають одне одного , намагаються робити лише добро. На цей острів кожен може взяти лише одного друга , тому слід добре подумати, кого варто запросити.

Вихователь. – Я хочу запросити Дашу , бо вона завжди доброзичливо ставиться до дітей та дорослих. Даша підходить до вихователя і вони беруться за руки .Далі вихователь пропонує дівчинці сказати , кого і за що вона хоче запросити на остов Любові і так продовжується доти, доки всі діти приєднаються до ланцюжка. Потім всі утворюють коло і промовляють всі разом: « Ми разом, ми любимо один одного , ми всі житимемо на острові Любові».
-Діти, а люди яких професій на теплоході супроводжують пасажирів ?
Діти називають і розповідають:
Капітан — керує роботою на судні , дбає про безпеку пасажирів , показує куди іти судну, стежить, щоб пасажири і вантаж були вчасно доставлені.
Стерновий – управляє ходом теплохода .
Матроси – стежать за чистотою і порядком , виконують доручення капітана.
Кок — готує та подає їжу, сервірує стіл.
Лікар – лікує , допомагає в екстремальних ситуаціях.
Радист – приймає і передає радіограми , здійснює зв’язок з землею.
— А зараз нам Мюнхаузен приготував пастку(Пляшка з запискою), яку він знайшов на березі моря.. Відкриваємо, а там шматочки папірців .Це, мабуть послання якогось моряка. Ми доручимо його розшифрувати трьом дітям.
«На морі почалася буря», «Піднялись великі хвилі», «Корабель кидало з боку в бік».
— З іншою групою дітей ми будемо витягувати рибу з сіток. (Рибки з записочками)
1.Ні сані, ні віз, а їде без коліс.(Теплохід).
2.У яких випадках користуються рятівними кругами?
3.У пароплава на борту я висну у любу погоду,
А тільки з’явимось в порту, я першим кидаюсь у воду.(Якір)
4.Створіть хвилі з стрічками.(за допомогою стрічок показати хвилі радості, гніву , страху)
Діти першої команди читають послання.
-Діти, як ви думаєте, щ трапилось з цим кораблем?
Мюнхаузен приготував нам відгадку його затонення
Дослідницька діяльність «Склянка з надлишком»
Налити у тонку склянку холодної води по вінце і далі продовжувати обережно, по краплі додавати воду піпеткою , тримаючи її невисоко над центром склянки . Ти спостерігатимеш вельми цікаве явище : поверхня води у склянці почне підніматися над вінцями і роздується , але якщо й далі додавати воду, в якийсь момент «плівка» таки розірветься і вода потече по вінцях склянки. Шар води, намов легка накидка , утримує частинки води разом.
— Діти, подивіться, онде в далині височить якась дивна будівля. Це маяк.
— Для чого його будують люди на березі моря? (Маяк у темряві чи тумані показує кораблям шлях до берега . З цією метою вгорі споруди встановлено сильний прожектор. Вночі він посилає в море миготливі світлові сигнали , чим сповіщає моряків про місце , де їм не загрожують підводні скелі , а навпаки, зустрічають привітні вогні портового міста.)
— Для Вас , діти, нехай цей маяк покаже правильний шлях до острова Любові, де є країна знань.
Простелилось море нам до ніг,
Коло моря – гори, на них сніг.
Височенні гори , широченне море
Біля острова Любові!
А на морі хвилі голубі ,
На них гребні білі і рябі.
Хвилі в морі грають,
Човники гойдають,
Жителів острова звеселяють.
— Діти, давайте створимо чарівний острів Любові на морі , використовуючи форми з паперу , які ви підготували раніше (колективна праця на великому ватмані – паперова пластика.)
— Ось ви і створили острів Любові.
— А яких би людей чи дітей ви заселили б на нього? (Добрих, веселих, людей різних рас).
— А давайте подивимось фільм про населення планети Земля і побачимо які ми всі різні за расою але в нас є одне спільне ми люди і всі діти планети мають право на турботу і любов.
( показ дітям відео сюжету про людей євразійської (білої) раси, азіатсько –американської (жовтої) раси, негроїдної (чорної ) раси).

— Ну що сподобалась вам розповідь барона ? Давайте подякуємо йому і скажемо

— До побачення, Барон Мюнхаузен! Ми будемо чекати нових історій!

Путівка до Антарктиди.

Мета.
Ознайомити дітей з материком Антарктидою. Дати знання про його мешканців. Продовжувати вчити розгадувати піктограми .Вправляти в рахунку в межах трьох десятків. Продовжувати вчити дітей здійснювати пошуково – дослідницьку діяльність , вміння робити висновок. Удосконалювати вміння виконувати колективну аплікацію технікою «колаж» .Розвивати логічне, доказове мислення , монологічне мовлення , уяву, фантазію. Виховувати дружні відносини , допитливість, взаємоповагу.
Матеріал :
Електронна презентація PowerPoint „Антарктида” ; „Тваринний світ Антарктиди”, відео сюжет „Антарктида”; матеріал для досліду з льодом ; приладдя для аплікації .

Хід заняття

— Ось у мене новий журнал «Отдохни» , де нам пропонують рекламу.
— У цьому новому випуску є круїз – путівка до континенту, який ще не до кінця розгаданий .Місце, де люблять знімати мультфільми і куди люблять їздити відпочивати самі загартовані та допитливі туристи. Ви вже , мабуть, здогадались, що подорож у нас буде до Антарктиди!
— Давайте знайдемо цей материк на глобусі та на мапі.
— Якими океанами омивається Антарктида?
— А подорож ми розпочнемо двома групами . Перша група дітей сяде за стіл до Сніговичка з дерев’яним носом і понесе предмети з дерева, а друга група – до
Сніговичка з скляним носом і понесе на своє місце предмети зі скла.
— Як ви думаєте, на якому транспорті ми зможемо добратись до Антарктиди? Хто керує цим транспортом?
— Який транспорт нам пропонує туристичне агентство ви дізнаєтесь , з’єднавши цифри на своїх перах по порядку. (ракета, літак, корабель).
— Назвіть слова, зв’язані з словом «небо».
Дружно разом ми підем,
Всі шляхи здолаємо.
Перемоги ні на мить
Нас не зможуть зупинить!

Підійдіть до мене, візьміться за руки і промовимо чарівні слова, йдучи по колу:Доброго ранку, сонце привітне!
Доброго ранку небо блакитне!
Доброго ранку у небі пташки!
Доброго ранку тобі і мені!
Присіли в кружечок.
Нас чекають в Антарктиді друзі звірята, ігри, пригоди і ще багато-багато цікавого. Адже, кажуть: Чудеса бувають різні —
Це відомо всім.
І, звичайно, їх на світі
Більше, аніж сім.
Та , повір, найбільше, друже,
Чудо із чудес.
Те, що ми живемо в світі
Повному чудес!
Давайте познайомимось з Антарктидою (перегляд презентації)
— Діти а ми з вами не знаємо, яка місцевість і погода в Полярній зоні.
Тож пропоную переглянути фільм про Антарктиду
Діти дивляться відео та дізнаються що : Вкрита поверхня Антарктиди товстезним шаром льоду. Цілий рік тут гуляють шалені вітри, завірюха, а мороз сягає 80 градусів
і більше. Є на материку гори, але льодовики приховують під собою навіть найвищі вершини

Час від часу від льодового масиву відколюються величезні брили і падають у море. Більша їх частина утворює айсберги , частина яких знаходиться під водою , тому будьте обережними!

— Ось ми вже знаємо , яка Антарктида , а що поряд з айсбергами ще є під водою!?
Кожна група рахує і відмічає цифрою, скільки морських мешканців є у них на картинці і вказує , кого більше, а кого менше.
— Так, як з нами є казкові Сніговички, то вони нас і перенесуть по казковому до материка Антарктида.
— Всі сідайте на Хмаринку — Веселинку, закривайте очі (звучить музика) і піднімайтесь високо , високо над Землею .А вітерець ніжний , приємний, легкий нам в лице. Ми торкаємось верхівок дерев, бавимось з пташками , вдихаємо свіже повітря. Над океанами, морями. Відкрийте очі. Поки летимо, давайте пофантазуємо, закінчуючи речення:
1.Коли б я був маленьким, як мурашка ……….
2.Коли б я був високим, як жираф …………..
3.Коли б я був легеньким, як пір’їна …………….
— От ми і прилетіли до Антарктиди. І справді, вся поверхня вкрита льодом і снігом. А який же цей лід? Давайте проведемо з ним дослід!
Досліди.:
1.Покладіть шматочок льоду на ложку і підігріємо його над полум’ям свічки .Де ж крига? Розтала. На що перетворився лід? – На воду.
2.У прозору склянку наливаємо гарячу воду , опускаємо туди шматочок льоду і спостерігаємо , як він тане і тріщить.
3.Візьмемо 2 склянки з водою різної температури і поспостерігаємо, з якою швидкістю буде танути лід у цих склянках.
— Ручки змерзли? Давайте їх зігріємо!
Пальчикова гімнастика.
Наші ручки замерзають (кулачки міцно притиснути один до одного)
Пограєм трішки та поплещемо в долоньки — хлоп, хлоп (розжати кулачки, хлопати в долоньки)
Пальчики ми зігріваєм, їх зжимаєм, розжимаєм (кругові рухи, зжимання і розжимання кулачків)
— Цікаво, а хто живе на цьому континенті? (перегляд презентації )
А тепер подивимось на ось цих тварин і послухаємо дітей які підготували для нас інформацію.
Пінгвіни . Символом Антарктиди стали пінгвіни імператорські , які досягають 120 сантиметрів заввишки. Вони мають густий пух і вміють чудово пірнати , щоб вполювати собі рибу, так що холод і голод їм не загрожує , та й хижаків там небагато . Можливо, через це і розучилися вони літати!

Тюлень. Тюлень Веделла досягає 3 метрів завдовжки .Третину його тіла складає жир. Навіть взимку він не покидає берегів Антарктиди.
Морж. Морж добуває собі їжу на морському дні , проводячи охоту на різноманітних молюск. Він їх шукає за допомогою своїх чутливих вусиків і викопує їх бивнями.
Вихователь. Одного разу екіпаж туристичного судна спостерігав боротьбу між моржем і китом-нарвалом .Кожен старався ударити один одного своїм страшним бивнем , морж – 2 м., а кит – 2,5метровим ротом. Перемогу одер жав морж, який наніс киту смертельний удар і почав їсти китовий жир.
Великий Коморник — найбільший хижак серед чайок .Він нападає на пінгвінів , краде яйця інших птахів , рибу. Цей птах зі злістю накидається навіть на людей , якщо ті наближаються до його гнізда, яке знаходиться у невеликих лунках на землі.
— Діти а ви знаєте що морж та тюлень грати можуть цілий день.
Гра цікава дуже, грай і ти з нами, друже!
Вони загадали нам геометричні фігури.
1.Яка геометрична фігура має 4 рівні кути і 4 рівні сторони?
2. Яка геометрична фігура має 3 кути?
3.Загадали число, якщо його збільшити на 1, то отримаємо 3. Яке це число?
4. Загадали число, якщо його збільшити на 2, то отримаємо 5. Яке це число?
5.Розріжте квадрат на 2 прямокутники.
6. Розріжте квадрат на 2 трикутники.
— А зараз подивіться, що зашифровано на двох айсбергах , які мандрують по океану.
Діти розгадують піктограми слів «Велике» «потепління».
— ось і пора нам на чарівну хмаринку, а дійдемо до неї по крижинках. Сіли, закрили очі, металофон грає , а діти кажуть слова «1,2,3 , ми до України прилетіли.»
— Та Сніговички вже хочуть іти від нас, тому що весна уже не за горами.
— Ви куди оце, куди?
-А туди, де холоди,
Де снігів у волю,
На північний полюс.
Будем жить і поживать
Дім із криги будувать.
Кочергою у хокей
На крижині грати.
І морозивом гостей
Будем частувати.

— Діти, а давайте ми разом зробимо велике морозиво для наших Сніговичків і їхніх друзів, які живуть в Антарктиді .Діти виконують аплікацію «Морозиво» з кольорових ниток і манки.
— а зараз на пам’ять про наш круїз ми всі сфотографуємось.
Сніговички пішли, а що це за гірка снігу? Так вірно це зефір він схожий на сніг , пригощаймося , смачного . Діти розбирають гірку із солодких сніжок — зефіру і куштують його.


Подорож до глибин моря

Мета :
Розвивати способи пізнання : аналіз , синтез . Розширювати природно пошуковий досвід . Розвивати пізнавальну активність, мовлення, креативне мислення. Виховувати ціннісне ставлення до всього живого на Планеті, інтерес до пізнання навколишнього світу, інтерес до самостійної творчої діяльності., вміння співпрацювати з однолітками.
Продовжувати вчити, розрізняти найпоширеніших представників різних систематичних груп тварин: молюсків, раків, риб, знати їх назву, середовище існування, цікаві особливості поведінки. Ознайомити з м’якотілою черепахою .Цілеспрямовано збагачувати лексичний запас дітей.
Матеріал : Електронна презентація Power Point „Мешканці моря ”, відео сюжет „Глибини моря ”, картки „Веселе жабеня ”, пісок , дрібні іграшки , морські прописи , картки до ігор

Хід
— Любі мої, а ви хочете трохи зі мною погратись ?
Скажіть як називається планета на якій ми з вами живемо ? Так вірно Земля . Давайте поглянемо на глобус якого кольору на ньому більше , а що він означає ?
Сьогодні , я , запрошую Вас, вирушити зі мною у таємничий, як космос, блакитний світ морського царства. А як ви гадаєте на чому можна нам вирушити ? (варіанти дітей )
А вирушимо ми туди, ось у цьому батискафі.

( діти розглядають малюнок із зображенням батискафа )

— Давайте ми уявимо що ми в батискафі занурюємось у морську глибочінь (діти сідають на килим ) звучить спокійна мелодія.

Вихователь:
Мешканці моря найяскравіші забарвлені істоти в світі. Ось ми опускаємось навколо тиша і блакитне марево. (перегляд презентації )
У підводному царстві є свої ліси. Це зарості ламінарії — морської капусти. Дивіться в заростях водоростей ховаються рибки наче метелики яскраві. Ось рибка клоун проплила, а ось і медуза. А тепер ми спустимось на самісіньке дно. Тут є морські їжаки, поруч спочиває морська зірка. А он там поважно пересувається велетенський восьминіг .
Вихователь:
Давайте одягнемо скафандри, щоб ми змогли вийти в море .
Вихователь : відчуємо море яке воно
( виконується психогімнастика «Я море »)
Я — море.
Я тепле море.
Мої ноги — приємне м’яке дно.
Моє тіло — вода.
Вони повільно і легко похитуються.
Мої руки перетворюються на хвилі.
Я — море.
Вихователь :
Подивіться у нас є повний тазик води і є різні предмети .Візьміть собі по одному та назвіть що у вас в руці . Діти називають предмети : камінчики , губки , яйце варене металеві пластинки , пластмасові коробочки , гумові печатки, корок .

А як ви гадаєте що може потонути ? Чому ти так думаєш ?
Давайте це перевіримо ( діти досліджують та роблять висновок чому тонуть лише деякі предмети )
Вихователь :
А ви хочете дізнатись які мешканці мешкають у морі ? Давайте переглянемо відеофільм про мешканців моря .(перегляд відео сюжету )
— А тепер ми послухаємо наших дітей які приготували нам маленьку цікавинку про різних морських тварин ( діти презентують домашню заготовку )

рибка — метелик. Вона дуже любить плавати з корала на корал.
краб. Має сильний панцер та клешні. Любить бігати по піску.
медуза — водяниста тваринка, любить плавати і не любить шторм.
летюча рибка. Вистрибує із води коли небезпека на висоту, а потім знову ниряє у воду.
морська собачка, дуже любить змінювати свій колір.
омар у нього 10 ніг. Він любить повзати. У нього зліва великий сильний кулак — клешня.
морський дракон любить маскуватися під морські водорості.
риба дикобраз, може роздуватися, як футбольний м’яч.

Вихователь:
Діти а подивіться, що це таке?
Вірно це пісок. Я пропоную вам погратись в гру «Скарби».
Потрібно занурити руки в пісок та навпомацки обстежити предмет який попадеться вам в руки, називати цей предмет і лише тоді перевіряємо так це чи ні
(корали, фігурки морських жителів, черепашки ,
фігурки кіндер –сюрпризів ).
Вихователь
Ось подивіться маленьке жабенятко зажурилось. Воно хоче перебратись до своєї квітки . Але не вміє рахувати . Давайте допоможемо жабеняті пройти до квіточки з’єднуючи по порядку всі цифри .

Гра «Веселе жабеня »

Вихователь:
Молодці малята .
А тепер вмощуйтесь скоріше на м’якому пісочку та послухайте що я вам розповім та покажу.
Перш за все ми з вами пригадаємо які тваринки живуть біля водойми?
Так вірно жаба , чапля , бобер , черепаха . А давайте пригадаємо який вигляд має черепаха
( діти описують черепаху яка живе в Україні : зовнішній вигляд , чим харчується )
А знаєте що є різні види черепах , одні живуть в річках вони прісноводні , а інші живуть в морі вони морські . Ось подивіться сюжет про черепаху яка геть несхожа на нашу черепаху
(Вихователь показує відео сюжет про м’якотілу черепаху )
М’якотіла черепаха .
М’якотіла черепаха .Розповсюджена в річках та озерах в Китаї , Кореї та Японії . Вона прісноводна . Довжина панцира 25-33 см. Ця черепаха є хижаком тому , що харчується рибою , жабами, молюсками . Полюбляє м’якотіла черепаха погрітись на сонечку , але далеко від води вона не відходить . Зимує ця черепаха на дні водойми.
Вихователь
Сподобалось вам ? То чим відрізняється м’якотіла черепаха від звичайної ? Вірно в неї ніс як у свинки з п’ятачком , м’який панцир , вона хижак .
Вихователь
Подивіться ми знайшли на піску таємничі мішечки .Давайте подивимось на них , і уявимо хто або що може в них бути заховане ?.
Гра «Таємничі мішечки »
Молодці вирушаємо далі .
Вихователь
Подивіться ми потрапили в морську школу до вчителя восьминога
Він пропонує нам написати морські прописи .
Давайте візьмемо ручки та допишемо по пунктирним лініям голочки морському їжаку , промені морським зіркам , голки рибці .

(діти виконують роботу з письма )

Вихователь
Ось і закінчилась наша морська гра . Вам сподобалось ?
А що ви сьогодні взнали нового ?
А що вам сподобалось більше за все робити в нашій подорожі ?
Вихователь
Що це за коробочка ? Та тут є ще записка .
Любі малята якщо прочитаєте слово то дізнаєтесь що вас чекає .
Тож давайте прочитаємо це слово
С Ю Р П Р И З
Діти отримують сюрпризи від восьминога .

Вихователь
Ну що сідаємо в батискаф та вирушаємо назад до садочка .
( діти сідають звучить морський шум ) .

№ 2 Матеріали з розділу Лабораторія
„Космічного виховання ”

№ 1
Підводний човен з виноградинки або чому плаває риба
Взяти склянку з газованою водою та киньте до неї виноградинку.
Поспостерігайте вона то потоне то випливе .
Так будет відбуватись до тих пір поки вода не «видихається «. Тому що виноградинка важче ніж пухирці газу . А у риби є плавальний пухир. Коли її потрібно зануритись , м’язи скорочуються , здавлюють пухир. Його об’єм зменшується , риба іде до низу . А потрібно піднятися — вони розслаблюються, розпускають пухир . Він збільшується , і риба випливає .

№ 2
Як дістати копійку з води , не намочивши рук або як вийти сухим із води ?

Положіть копійку на дно тарілки и залийте її водою. Як її витягнути щоб руки були сухі ?
А ось як . Зімніть в кульку невеликий шматок газети , підпаліть її , киньте її в півлітрову банку та зразу же поставте її вниз отвором у воду поряд з копійкою . Вогонь потухне . Нагріте повітря вийде з банки, і завдяки різності атмосферного тиску всередині банки вода втягнеться всередину банки. Тепер можна взяти копійку , не замочивши рук.

№ 3.
Квіти лотосу
Виріжте з кольорового паперу квіти з довгими пелюстками . За допомогою олівця закрутіть пелюстки до центру квітки . А тепер опустіть різнокольорові квіти у воду, яку налито в миску . На ваших очах пелюстки квітів почнуть розпускатись . Тому що , папір намокає , становиться важче .

№ 4
Лупа власноруч
Посадіть комаху до трилітрової банки. Зверху затягніть горловинку харчовою плівкою , але не натягуйте її, а, навпаки , продавіть її так, щоб утворилась невеличка заглибина . Тепер зарипіть плівку мотузкою або резинкою , а в заглиблення налийте води . У вас вийде чудова лупа , скрізь яку прекрасно можна розглянути вашу комаху в деталях

№ 5 Лимон запускає ракету в космос

Матеріал : пляшка (скло), пробка від вина , кольоровий папір , клей, 3 ст.л лимонного соку, 1 ч.л. харчової соди соды, шматочок туалетного паперу

1. Вирізаємо з кольорового паперу та прикріплюємо з обох боків сторін пробки смужки паперу так, щоб получився макет ракети.

2. Наливаємо та змішуємо в пляшці воду та лимонний сік.

3. Замотуємо в шматочок туалетного паперу харчову соду так, щоб можна було просунути до горличка пляшки та обмотуємо нитками.

4. Опускаємо пакетик з содою в пляшку і
закупорюємо її пробкою-ракетою, але не сильно

5. Ставимо пляшку на рівну площину та відходимо на безопасну відстань.
Наша ракета з грохотом вилетить вгору .

№ 6 Танцюючі зубочистки
Матеріал : миска с водою, 8 дерев’яних зубочисток, піпетка, кусок цукора-рафинада , рідина для миття посуду.
1. Розміщуємо зубочистки промінчиками в мисці з водою .
2. В центр миски обережно опускаемо кусок цукру , зубочистки почнуть збиратися до центру.

3. Заберемо цукор чайною ложкою чайной ложкой и капнемо піпеткою на центр миски декілька крапель рідини для посуду , — зубочистки «розбіжаться «!

Поради педагогам та батькам

Комп’ютер та дошкільник , що слід
пам’ятати ?
• Перш за все, обирайте жанри гри у відповідності з темпераментом та схильностями вашої дитини: одним дітям краще підходять спокійні ігри, іншим – активні, динамічні.
• Дозволяйте довше грати в ігри з пізнавальним змістом, ніж з розважальним. Якщо дитина проявляє ініціативу, намагається вирішити проблему, аналізує ситуацію, що склалась, та робить з неї висновки – така гра, безсумнівно, містить елементи дослідження, а значить і розвитку.
• Тривалість гри вибирайте у відповідності з віком дитини та характером гри. Ритм та тривалість гри повинні бути збалансовані: якщо ритм гри напружений, то гра не повинна бути тривалою.
• Не переривайте гру дитини до завершення епізоду – малюк повинен вставати з-за комп’ютера зі свідомістю успішно виконаної справи.
• Намагайтесь, щоб дитина засвоїла головний принцип тривалості ігрових сеансів – неможна грати в ігри шкодячи життєво важливим заняттям, таким як сон, харчування, відпочинок, фізкультура, ігри на свіжому повітрі і т.д.
Наприклад, покажіть можливості комп’ютера в питанні виготовлення цікавої листівки до дня народження друга або подруги, збиранні улюблених фотографій свій альбом тощо .