ЗАНЯТТЯ З МАЛЮВАННЯ ДЛЯ ДІТЕЙ СЕРЕДНЬОЇ ГРУПИ

ТЕМА: Вазонні розписи Уманщини.

МЕТА: розвивати у дітей естетичне сприймання при безпосередньому ознайомлені з творами декоративного мистецтва — настінними розписами Уманщини. Вчити дітей композиції візерунків на папері. Закріпити уміння малювати крапку кінцем пензля. Виховувати інтерес до творів декоративного мистецтва, історії, рідного краю.

ПОПЕРЕДНЯ РОБОТА: ознайомлення з настінними узорами, екскурсія до краєзнавчого музею, з метою перегляду зразків настінних розписів та слухання історії виникнення розмальовок хат.

МЕТОДИЧНІ ПРИЙОМИ: зразок, показ, пояснення, запитання, частковий показ, оцінка.

МАТЕРІАЛ: зразки вазонних розписів Уманщини, папір з елементами вазонного розпису, гуашеві фарби, пензлі №12, склянки з водою, серветки, підставки для пензлів.

ХІД ЗАНЯТТЯ.

Організаційний момент.

Ігрова мотивація.

Сьогодні, ми з вами зазирнемо у минуле. У ті часи, коли жили наших бабусь бабусі. А жили вони саме в таких хатах, які ми бачили, коли ходили в музей. Хати тоді були різні, але було в них і багато спільного. Всі хати, господарі, яких були бідними чи багатими людьми, розписували свої хати як зовні так і всередині. Стіни в Українській хаті завжди білилися, тобто»були білими. Як і піч, тому у хаті було багато вільних площ для прикрашування вішаними образами або ж мальованими різнобарвними орнаментами, малюнками (показ зразків). От з тих часів наше місто Умань прославилося своїми різноманітними розписами. Спочатку розписувались стіни, а згодом почали вже розписувати вази, тарілки, глечики, навіть елементи збруї та озброєння. Так почав народжуватись декоративний розпис.

Розписами займалися лише жінки. Розмальовували різними кольорами. Найчастіше це були фантастичні дерева, з птахами, півниками, щигликами тощо. Українська хата вважалась красивою тоді, коли її оздоблювали як зовні, так в середині. Кожне село, місто мали свої традиції такого малювання. Ось і наша Умань їх теж мала. Переважно у нас розмальовували хати вазонними розписами. Як ви гадає чому саме така назва? Так,назва пішла від слова вазон. Фарби виготовлялись самотужки із природних матеріалів: трав, квітів, фруктів, ягід, різних глин, сажі тощо. Такий розпис ми могли з вами спостерігати, коли відвідували краєзнавчий музей.

Отже, сьогодні ми з вами спробуємо бути справжніми майстрами. Хоча розписували хати лише жінки раніше, то сьогодні такою справою займуть і хлопчики і дівчатка.

Але ще раз давайте з’ясуємо, якими розписами в Умані розмальовували хати? Як вони називаються і від якого слова пішла їхня назва? У кожного з вас є заготовки з елементами

розпису. Давайте уважно поглянемо і порівняємо з моїм зразком. Так вірно ви замітили, що на ваших роботах не вистачає деяких елементів. Вам потрібно буде домалювати їх самостійно. Отже давайте ще раз роздивимось і визначимо чого не вистачає. Навідними запитаннями, порадами допомогти дітям під час виконання завдання. Похвалити дітей за вдале кольорове вирішення малюнка.

В кінці заняття виставити роботи, розглянути їх з дітьми. Виділити найбільш вдалі роботи.